Posted on

Kapilarna vlaga – Zakaj pride do nastanka kapilarne vlage?

Kapilarna vlaga na steni

Kapilarna vlaga lahko predstavlja precej velik problem, vse skupaj pa lahko še poslabšamo, če se težave lotimo z nepravilno sanacijo.

Navadno je vzrok za to nepravilna izvedba konstrukcijskih elementov, oziroma celotne stavbe.


Problem je pogost na vseh starejših hišah, ki imajo poškodovano hidroizolacijo, ali pa le-te sploh ni.

Kapilarna vlaga na fasadi

Kapilarna vlaga

Znano je, da voda vdira v stene zgradb skozi večje in manjše razpoke, malo manj splošno znana težava pa je ta, da voda potuje tudi po zidnih kapilarah, ki so tako majhne, da so prostemu očesu nevidne. Pri starejših objektih, kjer ni izvedene hidroizolacije, oziroma je le ta poškodovana, je problem kapilarne vlage še posebej viden.

Vse skupaj samo še poslabšamo z nepravilnim oziroma nezadostnim prezračevanjem in ogrevanjem stanovanjskega objekta, določenega prostora, z vgradnjo neprepustnih oken, ter z raznimi barvnimi nanosi in ploščicami, ki ustvarjajo neprepustni sloj, ki preprečuje zračnost sten.

Kapilarna vlaga je nadloga, ki je ni moč odpraviti iz danes na jutri. Sanacija kapilarne vlage predstavlja dolgotrajen postopek, ki je lahko povezan tudi z drugimi problemi.

Velikokrat se kot težava pojavi vdor meteornih vod v objekt. V takšnem primeru, je potrebno le-te pravilno odvesti stran od objekta, kar navadno storimo s pravilno izvedeno drenažo. S tem, ko izvedemo izkop ob strani hiše, pa je priporočljivo, da naredimo tudi stransko hidroizolacijo. Na takšen način preprečimo vdor meteorne vode v objekt iz strani.

Sama izvedba hidroizolacije ob strani objekta, pa žal ni dovolj. Če bi hoteli preprečiti vpliv kapilarne vlage, bi bilo potrebno dodati hidroizolacijo tudi pod temelj zgradbe, ker pa je to skoraj nemogoče, je lažje z gradbenim posegom v steno vstaviti vodno bariero. Ta način sanacije je smiseln le v primeru, ko je nivo tal v hiši višji od nivoja zunanjega terena.

Sanacijo kapilarne vlage lahko izvedemo tudi s tako imenovanim procesom injektiranja, pri čemer se v steno, kjer se je težava pojavila, naredijo vrtine, v katere se vbrizga točno določen material, ki se kasneje razširi, in s tem posnema hidroizolacijo. Rešitev je lahko uspešna le v primeru, če preparat, ki ga vbrizgamo v stene, na katerih se je pojavila kapilarna vlaga, zapre popolnoma vse luknje, tvori uspešno simulacijo hidroizolacije, ter s tem prepreči vodi, da bi se lahko dvigala po stenah navzgor.

Elegantna rešitev

Pri težavah s kapilarno vlago, najbolj elegantno rešitev, BREZ gradbenih posegov, predstavlja postopek elektroosmoze.

Elektroosmoza kapilarna vlaga ECOpulse sistem

Elektroosmoza predstavlja najugodnejšo rešitev za sanacijo kapilarne vlage.

Izvedba je hitra, in primerna za vse objekte, kjer je kakršen koli gradben poseg onemogočen ali pa nedovoljen.

Kapilarna vlaga se največkrat pojavi pri starejših objektih, ker hidroizolacija ni prisotna, oz. je dotrajana in neučinkovita.

V to skupino spadajo tudi spomeniško zaščiteni objekti, zgradbe pod spomeniškim varstvom, kjer v večini primerov gradbeni posegi niso dovoljeni.

Sanacija težav, ki jih predstavlja kapilarna vlaga, pa je v tem primeru mogoča z ECOpulse sistemom, ki za svoje učinkovito delovanje gradbenih posegov ne potrebuje.

Elektroosmoza – preberi več

Avtor besedila: Sebastijan Prislan

sanacija vlage

Več BREZPLAČNIH nasvetov si lahko ogledate v našem priročniku

  • Prezračevanje – Kako pravilno prezračevati?
  • Vlaga v bivalnem prostoru in njen vpliv na naše zdravje
  • Kaj narediti ko v kotu sobe opazimo plesen?
  • Kako vlažni oz. mokri zidovi vplivajo na energetsko učinkovitost stavbe?
  • Zakaj pride do nastanka kapilarne vlage?
  • Kapilarna vlaga sanacija
  • Kapilarna vlaga sanacija cena
  • Kapilarna vlaga injektiranje
  • Kapilarna vlaga v zidu
Sanacija vlage in plesni - Kako odpraviti problem vlažnih sten
[contact-form-7 id=”6244″ title=”mail form”]

Več prispevkov na temo kapilarna vlaga: